Cudowna iluzja na pustyni. Artysta zrobił ją z opuszczonej stodoły

3954

To jedna z tych historii, które nie tylko inspirują, ale i pokazują, że ze starych, zrujnowanych budynków można zrobić coś naprawdę pięknego. Ten mieścił się na środku pustyni w Kaliforni i przypadkowo wpadł w oko amerykańskiemu artyście, Philipowi K Smith’owi. Wykorzystując naturalną rustykalność budynku, piękny krajobraz i lustra, stworzył coś w istocie wyjątkowego.

Wykorzystanie unikalnego krajobrazu

  Wypatrzony przez Paul K Smitcha budynek, stał opuszczony na środku pustyni przez ponad 70 lat. Nieużywany i samotny, z wyrwanymi oknami i rozpadającymi się deskami straszył z daleka, ale i wzbudzał ciekawość. Jego otoczenie zaiste jest wyjątkowe – nieprzemierzona, pusta równina, malownicze góry w oddali i błękit nieba. Amerykański artysta postanowił wszystko to wykorzystać. Dzięki osadzeniu luster w deskach stodoły, harmonijnie wydobył to, co najpiękniejsze w otoczeniu.

Advertisement

Genialna iluzja przezroczystości

Trzeba przyznać, że pomysł artysty dał znakomite rezultaty. Dzięki zastąpieniu każdej luki i zgniłej deski stodoły odpowiednio przyciętym lustrem, wytworzył swoistą iluzję przezroczystości budynku. Odbijający się w lustrach krajobraz zabiera nas daleko, aż po horyzont. Nie można wręcz oprzeć się wrażeniu, że widzimy dokładnie “przez” stodołę, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. W świetle dziennym lustra odbijają pustynny krajobraz i niebo, a ponieważ położenie słońca w stosunku do stodoły nieustannie się zmienia, zmianie ulegają również odbicia. W efekcie, opuszczona stodoła wydaje się żyć i oddychać całym swym otoczeniem. Nie bez powodu nazywana jest „żywym dziełem sztuki”.

Kolorowe światła w środku nocy

Co dość interesujące, również i w nocy opuszczona stodoła przykuwa wzrok. Dzieje się tak ponieważ Smith zdecydował się umieścić kolorowe diody LED w okiennicach i ramach budynku. Gdy zapada zmrok, światła zaczynają się tlić, co daje wyjątkowy efekt. Czym ten projekt jest dla samego artysty? „Ten projekt oznacza spowolnienie, cieszenie się ciszą i tempem pustyni” – mówi Paul K. Smith o efekcie, jaki udało mu się uzyskać.   Jesteś ciekawy jak wygląda stodoła po przemianie? Przejdź na kolejną stronę, żeby zobaczyć zdjęcia.

1
2
Advertisement